Mississippi Valley Conference
Coaches of the Year by School
(Began being awarded in the fall of 2001)

Aquinas (37)
2002 - Mike Jacobs, girls soccer
2003 - Mike Desmond, boys basketball
2003 - Mike Jacobs, girls soccer
2003 - Sam Servais, boys track and field
2004 - Mike Jacobs, girls soccer
2004 - Mike Jacobs, boys soccer
2005 - Joe Gaspard, girls basketball
2005 - Kevin Schreiner, softball
2005 - Kevin Roop, girls tennis
2006 - Rick Schneider, boys basketball
2006 - Mike Jacobs, girls soccer
2006 - Martha Hollenbeck, boys tennis
2006 - Geoff Wilhelmy, boys cross country
2006 - Kevin Roop, girls tennis
2006 - Danielle George, volleyball
2007 - Danielle George, volleyball
2008 - Mike Jacobs, girls soccer
2008 - Danielle George, volleyball
2009 - Rick Schneider, boys basketball
2009 - Nate Schneider, boys soccer
2010 - Matt Watson, girls basketball
2010 - Andy Lee, girls soccer
2010 - Kevin Schreiner, softball
2010 - Mark McCabe, boys tennis
2010 - Kevin Roop, girls tennis
2013 - Tim Franzini, boys hockey
2014 - Mark Burton, girls soccer
2014 - Bri Ebenhoe, volleyball
2015 - Dave Donarski, girls basketball
2015 - Scott Bagniefski, baseball
2015 - James Lockley, girls soccer
2016 - Dave Donarski, girls basketball
2016 - James Lockley, girls soccer
2016 - Andy Foley, girls golf
2016 - Bri Ebenhoe, volleyball
2017 - Dave Donarski, girls basketball
2017 - James Lockley, girls soccer

Central (63)
2001 - Keith Christenson, boys cross country
2001 - Dave Cayler, football
2001 - Scott Anderson, girls cross country
2001 - John Havlicek, girls tennis
2002 - Mike Bird, wrestling
2002 - Gregg Erickson, baseball
2002 - John Havlicek, boys tennis
2002 - Kevin Colburn, softball
2002 - Keith Christenson, boys cross country
2002 - Scott Anderson, girls cross country
2003 - Mike Bird, wrestling
2003 - John Havlicek, boys tennis
2003 - Scott Anderson, girls cross country
2003 - Leah Fortun, girls tennis
2004 - Scott Anderson, girls cross country
2004 - Ken Barrett, girls golf
2005 - John Havlicek, boys tennis
2005 - Chris Callahan, girls track and field
2005 - Scott Anderson, girls cross country
2006 - Gregg Erickson, baseball
2006 - Scott Anderson, girls cross country
2007 - Todd Fergot, boys basketball
2008 - Kevin Colburn, softball
2008 - Joe Czerniak, boys soccer
2009 - Brooke Lomas, gymnastics
2009 - Kent Van Egtern, baseball
2009 - Scott Anderson, girls cross country
2010 - Nick Kalina, baseball
2010 - Chris Callahan, girls track and field
2010 - Scott Anderson, girls cross country
2010 - Amy Olson, volleyball
2011 - Kevin Colburn, softball
2011 - Peter Strauss, boys tennis
2011 - Niels Anderson, boys track and field
2011 - Chris Callahan, girls track and field
2011 - John Crayton, girls golf
2011 - Joe Czerniak, boys soccer
2011 - Amy Olson, volleyball
2012 - Todd Fergot, boys basketball
2012 - Niels Anderson, boys track and field
2012 - Chris Callahan, girls track and field
2012 - Kevin Colburn, softball
2012 - Tony Servais, football
2012 - Scott Anderson, girls cross country
2012 - Amy Olson, volleyball
2013 - Todd Fergot, boys basketball
2013 - Niels Anderson, boys track and field
2013 - Kevin Colburn, softball
2013 - Joe Czerniak, boys soccer
2013 - Tony Mirasola, girls tennis
2013 - Amy Olson, volleyball
2014 - Todd Fergot, boys basketball
2015 - Keith Christenson, boys cross country
2015 - Isaac Pischke, girls cross country
2015 - Tony Mirasola, girls tennis
2016 - Todd Fergot, boys basketball
2016 - Chad Wilkinson, boys track and field
2016 - Chris Callahan, girls track and field
2016 - Isaac Pischke, girls cross country
2017 - Todd Fergot, boys basketball
2017 - Joe Branson, baseball
2017 - Chad Wilkinson, boys track and field
2017 - Chris Kjos, Central

Holmen (50)
2001 - Phil Gilbert, volleyball
2002 - Steve Blank, boys basketball
2002 - Paul Berge, girls track and field
2002 - Steve King, football
2002 - Anne Curtis, girls golf
2003 - Pete Barsness, baseball
2003 - Steve King, football
2004 - Steve Blank, boys basketball
2004 - Duane Vike, girls basketball
2004 - Dave Rudrud, wrestling
2004 - Anne Curtis, girls golf
2005 - Steve Blank, boys basketball
2005 - Duane Vike, girls basketball
2006 - Paul Berge, girls track and field
2007 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2007 - Greg Jameson, boys tennis
2007 - Mark Wall, softball
2007 - Chris McDonnell, boys cross country
2008 - Duane Vike, girls basketball
2008 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2008 - Mark Wall, softball
2008 - Nick Weber, girls golf
2009 - Duane Vike, girls basketball
2009 - Paul Laxton, boys golf
2009 - Greg Jameson, boys tennis
2011 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2011 - Paul Laxton, boys golf
2012 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2012 - Jason Lulloff, wrestling
2012 - Duane Vike, baseball
2012 - Paul Laxton, boys golf
2012 - Greg Jameson, boys tennis
2013 - Tim Franzini, boys hockey
2013 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2013 - Jason Lulloff, wrestling
2013 - Duane Vike, baseball
2013 - Khyl Berndt, girls soccer
2013 - Steve King, football
2014 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2014 - Duane Vike, baseball
2014 - Paul Laxton, boys golf
2014 - Greg Jameson, boys tennis
2014 - Lynne Wilson, girls tennis
2015 - Steve Blank, boys basketball
2015 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2015 - Steve King, football
2015 - Sammi Maier, volleyball
2016 - Karen Kuhlmann, gymnastics
2017 - Jason Lulloff, wrestling
2017 - Greg Jameson, boys tennis

Logan (52)
2002 - Tom Campbell, girls basketball
2002 - Joe Hackbarth, boys track and field
2002 - Lee Retzlaff, girls tennis
2003 - Tom Campbell, girls basketball
2003 - Tom Kammer, girls track and field
2004 - Joe Hackbarth, boys track and field
2004 - Lee Retzlaff, girls tennis
2005 - Joe Hackbarth, boys track and field
2005 - Pat Mulrooney, boys cross country
2005 - Wally Gnewikow, football
2006 - Tom Campbell, girls basketball
2006 - Ron Sunne, softball
2006 - Joe Hackbarth, boys track and field
2007 - Tom Campbell, girls basketball
2007 - Terry Curtis, baseball
2007 - Ryan Raufus, girls soccer
2007 - Joe Hackbarth, boys track and field
2007 - Tom Kammer, girls track and field
2008 - Jeff Axness, boys basketball
2008 - Terry Curtis, baseball
2008 - Joe Hackbarth, boys track and field
2008 - Tom Kammer, girls track and field
2008 - Pat Mulrooney, boys cross country
2008 - Wally Gnewikow, football
2009 - Brooke Lomas, gymnastics
2009 - Ron Sunne, softball
2009 - Joe Hackbarth, boys track and field
2009 - Pat Mulrooney, boys cross country
2009 - Wally Gnewikow, football
2009 - Lee Retzlaff, girls tennis
2010 - Pat Mulrooney, boys cross country
2010 - Wally Gnewikow, football
2011 - Pat Mulrooney, boys cross country
2011 - John Crayton, girls golf
2012 - Jason Bahr, girls basketball
2012 - Pat Mulrooney, boys cross country
2012 - John Jolley, girls tennis
2013 - Tom Kammer, girls track and field
2013 - Paul Mulrooney, boys cross country
2013 - Keachen Abing, girls cross country
2014 - Joe Hackbarth, boys track and field
2014 - Tom Kammer, girls track and field
2014 - Matt Marohl, softball
2014 - Pat Mulroooney, boys cross country
2014 - Keachen Abing, girls cross counntry
2014 - Casey Knoble, football
2015 - Joe Hackbarth, boys track and field
2015 - Tom Kammer, girls track and field
2015 - Matt Marohl, softball
2016 - Phil Klar, baseball
2016 - Matt Marohl, softball
2016 - Tom Kammer, boys soccer

Onalaska (59)
2002 - Dick Kyes, boys golf
2002 - Darin Shepardson, boys track and field
2002 - Rick Klein, volleyball
2003 - Dick Kyes, boys golf
2003 - Darin Shepardson, boys cross country
2003 - Ed Hoskin, boys soccer
2004 - Daren Simms, baseball
2004 - Dick Kyes, boys golf
2004 - Eric Wojta, girls track and field
2004 - Darin Shepardson, boys cross country
2004 - Dieter Antoni, football
2005 - Daren Simms, baseball
2005 - Dick Kyes, boys golf
2005 - Kurt Gutknecht, boys tennis
2005 - Randy Williams, girls soccer
2005 - Daren Simms, girls golf
2005 - Matt Roddy, boys soccer
2006 - Dick Kyes, boys golf
2006 - Dieter Antoni, football
2006 - Daren Simms, girls golf
2006 - Matt Roddy, boys soccer
2007 - Dick Kyes, boys golf
2007 - Darin Shepardson, girls cross country
2007 - Daren Simms, girls golf
2008 - Dick Kyes, boys golf
2008 - Kurt Gutknecht, boys tennis
2008 - Darin Shepardson, girls cross country
2008 - Kurt Gutknecht, girls tennis
2009 - Nick Larson, girls track and field
2009 - Daren Simms, girls golf
2010 - Craig Kowal, boys basketball
2010 - Kathy Zeles, gymnastics
2010 - Dick Kyes, boys golf
2010 - Jena Oeltjen, girls soccer
2010 - Dave McMahon, boys soccer
2010 - Kurt Gutknecht, girls tennis
2011 - Craig Kowal, boys basketball
2011 - Darin Shepardson, girls cross country
2011 - Kurt Gutknecht, girls tennis
2012 - Craig Kowal, boys basketball
2012 - Tim Ebner, hockey
2013 - Craig Kowal, boys basketball
2013 - Rob Vieaux, girls basketball
2013 - Kurt Gutknecht, boys tennis
2014 - Rob Vieaux, girls basketball
2014 - Tim Ebner, hockey
2015 - Emily Keim, gymnastics
2015 - Tim Ebner, hockey
2015 - Scott Skogen, boys golf
2015 - Zach Kimmel, boys soccer
2015 - Daren Simms, girls golf
2016 - Todd Wizner, hockey (assistant)
2016 - Scott Skogen, boys golf
2016 - Darin Shepardson, boys cross country
2016 - Tom Yashinsky, football
2016 - Kurt Gutknecht, girls tennis
2017 - Lea Ann Bohn, gymnastics
2017 - Tim Ebner, hockey
2017 - Mesa Heit, softball

Sparta (24)
2001 - Larry Noll, football
2001 - Kevin Kravik, girls golf
2001 - Kurt Kenas, boys soccer
2003 - Len Hynek, softball
2003 - Bob Wetzsteon, girls golf
2003 - Sarah Walters, volleyball
2004 - Len Hynek, softball
2004 - Steve Quast, boys tennis
2004 - Sarah Walters, volleyball
2005 - Jen Slusser, volleyball
2007 - Ben Crenshaw, boys soccer
2009 - Jen Slusser, volleyball
2010 - Jake Larsen, wrestling
2010 - Ben Crenshaw, boys soccer
2011 - Greg Dull, girls basketball
2011 - Jake Larsen, wrestling
2011 - Ed Hoskin, girls soccer
2012 - Ben Crenshaw, boys soccer
2013 - Jake Larsen, wrestling
2014 - Jake Larsen, wrestling
2014 - Ben Crenshaw, boys soccer
2015 - Mike Roddick, wrestling
2016 - Steve Quast, boys tennis
2017 - Ed Flasch, boys golf

Tomah (24)
2002 - Farshad Sanjari, boys soccer
2005 - Jeff Von Haden, wrestling
2006 - Karen Brown, gymnastics
2006 - Jeff Von Haden, wrestling
2007 - Jeff Von Haden, wrestling
2007 - Brad Plueger, football
2007 - Kristine Gerke, girls tennis
2008 - Jeff Von Haden, wrestling
2009 - Jeff Von Haden, wrestling
2009 - Dale Jonson, girls soccer
2010 - Karen Brown, gymnastics
2010 - Eric Eswein, boys track and field
2010 - Tonya Gnewikow, girls golf
2011 - Matt Zieba, baseball
2011 - Brad Plueger, football
2011 - Tonya Gnewikow, girls golf
2012 - Dale Jonson, girls soccer
2012 - Tonya Gnewikow, girls golf
2013 - Robert Joyce, boys golf
2013 - Dale Jonson, girls soccer
2013 - Tonya Gnewikow, girls golf
2014 - Tonya Gnewikow, girls golf
2014 - Andrew Johnson, girls tennis
2016 - Jeff Von Haden, wrestling